.

ΠΑΟ: Όλα για όλα στη Μόσχα... Νίκη θρίλερ στην παράταση με 73-72

Πολύ σκληρός για να πεθάνει, αν και λίγο έλειψε να αυτοκτονήσει, αποδείχτηκε ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι» επικράτησαν 73-72 της ΤΣΣΚΑ στην παράταση στο ΟΑΚΑ, ισοφάρισαν σε 2-2 και την Παρασκευή (19:00) σε έναν «τελικό» θα επιδιώξουν την ολική ανατροπή και την πρόκριση στο Final Four...

Ματσιούλις με 15, Λάσμε με 14 και Γκιστ με 12 πόντους ξεχώρισαν από τον Παναθηναϊκό, αλλά ένα μεγάλο τρίποντο πέτυχε ο Φώτσης και δύο πολύ κρίσιμες βολές ο κατά τα άλλα πολύ άστοχος (1/10 σουτ) Διαμαντίδης. Λίγο έλειψε να πάρουν μόνοι τους το ματς Γουίμς και Μίτσοβ για τους φιλοξενούμενους.

Τέλεια εκκίνηση

Ούκιτς, Διαμαντίδης, Ματσιούλις, Φώτσης και Λάσμε άρχισαν το παιχνίδι για τον Παναθηναϊκό. Με ηγέτη τον Λιθουανό που πέτυχε γρήγορα 9 πόντους, συμπαραστάτη του τον Λάσμε και πολύ καλή άμυνα η οποία «πληγωνόταν» μόνο από τον Κάουν οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 17-8. Το τάιμ άουτ του Μεσίνα δεν έφερε αποτέλεσμα, οι παίκτες του Αλβέρτη είχαν άριστες συνεργασίες στην επίθεση με 8 ασίστ και το +5 (21-16) με το οποίο ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο, μετά από γκολ φάουλ του Φριτζόν, μάλλον τους αδικεί.

Μικρό το κακό

Δύο μακρινά σουτ από Χάινς και Τζάκσον έφεραν την ΤΣΣΚΑ στα ίσα (21-21) με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Το γκολ-φάουλ του Γκιστ έδωσε μια προσωρινή λύση (24-21), ωστόσο ο Παναθηναϊκός «μπλόκαρε» επιθετικά από τη βελτιωμένη άμυνα των φιλοξενούμενων και την αστοχία του. Η ρωσική ομάδα βρήκε λύσεις από Φριτζόν και Μίτσοβ περνώντας και μπροστά (24-25), ενώ έφτασε και στο +6 (32-38) την ώρα που ο Ματσιούλις φορτωνόταν με τρίτο φάουλ. Δύο βολές του Μαυροκεφαλίδη κι ένα τρίποντο του Γκιστ έκοψαν τη φόρα της ΤΣΣΚΑ και το ημίχρονο έκλεισε στον πόντο (37-38).

Ξανά αφεντικό

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια Βοροντσέβιτς και Τζάκσον επανέφεραν την ομάδα τους στους έξι (37-43), αλλά ο Παναθηναϊκός απάντησε δυναμικά. Δύο τρίποντα από Διαμαντίδη και Ματσιούλις, καθώς κι ένα γκολ-φάουλ του Λάσμε οδήγησαν σε ένα σερί 9-0 και προβάδισμα 46-43, την ώρα που ο Γουίμς παρέμενε άστοχος. Το πράσινο προβάδισμα έφτασε και στους πέντε, 51-47, με τρίποντο του εξαιρετικού Ματσιούλις, πριν μία βολή του Κρστιτς γράψει τον επίλογο (51-48).

Χαμένη ευκαιρία

Το τρίποντο του «κρυφού όπλου» Μίτσοβ επανέφερε την ισορροπία (51-51), αλλά δύο βολές του Γκιστ από αντιαθλητικό του Βοροντσέβιτς κι ένα προσωπικό καλάθι του Μαυροκεφαλίδη αποκατέστησαν το +4 (55-51). Ο τελευταίος με άλλους τέσσερις πόντους εκτόξευσε το προβάδισμα στο 59-51 εξίμισι λεπτά πριν το τέλος. Ο Μίτσοβ προσπαθούσε να κρατήσει την ομάδα του στο παιχνίδι (59-54), αλλά Μαυροκεφαλίδης και Γκιστ οδήγησαν τον Παναθηναϊκό για δεύτερη φορά στο ματς στο +9 (63-54), στα 3:12 για τη λήξη. Ο Γουίμς αφυπνίστηκε στη χειρότερη στιγμή για τους γηπεδούχους και με δύο τρίποντα μείωσε στους τρεις, στα 100’’ πριν το τέλος, ενώ με ένα ακόμη απίθανο σουτ έφερε το παιχνίδι στον πόντο (63-62). Ο Μπράμος αστόχησε σε τρίποντο, αλλά ο Ούκιτς πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και με μία βολή έγραψε το 64-62, στα 2,9’’ για το τέλος. Μετά το τάιμ άουτ του Μεσίνα ο Φριτζόν πατώντας τη γραμμή των 6,75μ. ισοφάρισε κι έστειλε το ματς στην παράταση.

Θρίλερ…

Η αστοχία του Παναθηναϊκού θύμισε… παράταση Μόσχας, αλλά η άμυνά του τον κρατούσε στο παιχνίδι και με δύο βολές του Λάσμε ενάμιση λεπτό πριν το τέλος πέρασε μπροστά με 68-67. Δύο βολές του Τζάκσον κι ένα ακόμη… ηρωικό καλάθι του Γουίμς έφεραν την ΤΣΣΚΑ στους τρεις (68-71), με 47’’ να απομένουν στο παιχνίδι. Το απίθανο τρίποντο του Φώτση από τα εννιά μέτρα έφερε αμέσως το παιχνίδι ξανά στα ίσα (71-71) και μετά το άστοχο σουτ του Γουίμς ο Διαμαντίδης από τη γραμμή στα 8,4’’ για το τέλος διαμόρφωσε το 73-71. Ο Γουίμς πήρε φάουλ ευστοχώντας στην πρώτη κι αστοχώντας στη δεύτερη βολή, αλλά ο Διαμαντίδης έχασε την μπάλα δίνοντας μια ακόμη ευκαιρία, την οποία σπατάλησε ξανά ο Γουίμς για να λήξει το ματς με 73-72.

Δεκάλεπτα: 21-16, 37-38, 51-48, 64-64, (πρτ.), 73-72.

Παναθηναϊκός (Αλβέρτης): Μπράμος, Κάρι 2, Μπατίστ 2, Φώτσης 8, Ούκιτς 3, Λάσμε 13, Μαυροκεφαλίδης 10, Διαμαντίδης 7, Γκιστ 12, Ματσιούλις 15, Ράιτ.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Μεσίνα): Μίτσοβ 15, Φριτζόν 8, Τζάκσον 7, Πάργκο 5, Κρστιτς 1, Γουίμς 12, Βοροντσέβιτς 5, Κάουν 11, Χριάπα 2, Χάινς 2.

Διαιτητές: Ιερεθουέλο (Ισπανία), Σαχίν (Ιταλία), Λάτισεβς (Λετονία).